Jules Verne
(1828-1905), pisarz francuski. Zgodnie z rodzinną tradycją studiował prawo, nigdy jednak nie rozpoczął kariery adwokackiej. Niezależność finansową przyniosła mu praca w teatrze w charakterze sekretarza, później był agentem giełdowym.
Spotkanie ze znanym wydawcą Pierre-Jules'em Hetzelem zapoczątkowało światową karierę Verne'a jako twórcy fantastyki naukowej. Pisarz związał się z wydawcą kontraktem na dwadzieścia lat, w czasie których musiał dostarczyć rocznie dwie książki. W 1864 rozpoczął słynny cykl Niezwykłe podróże obejmujący kilkadziesiąt tytułów, m.in. Pięć tygodni w balonie, 1863, 20 000 mil podmrskiej żeglugi, 1869-70, W 80 dni dookoła świata, 1873, Tajemnicza wyspa, 1874, Piętnastoletni kapitan, 1878, Latarnia na końcu świata, 1905. Znane są także jego liczne powieści przygodowe, np. Kurier carski, 1876; (inny tytuł: Michał Strogow).
Pisane z ogromną fantazją powieści Verne'a zostały oparte na rzetelnym przygotowaniu naukowym. Przygotowując się do napisania książki, Verne wiele godzin spędzał w bibliotekach, śledząc doniesienia o najnowszych osiągnięciach nauki i techniki. Informacje te później wykorzystywał w powieściach. Pisarz zawarł w nich wszystkie swoje idee i pragnienia: wiarę w nieograniczone możliwości ludzkiego umysłu, fascynację morzem, zachwyt nad potęgą nauki. Potrafił tworzyć przekonujące postaci, obdarzone szlachetnym charakterem, energią i odwagą. Atrakcyjność fabuły sprawia, że utwory Verne'a cieszą się nieustającą popularnością.
za: Encyklopedia szkolna. Język polski - gimnazjum, Wyd. Zielona Sowa, 2003
|