Czytanie ma przyszłość  
  Biblioteka Wielkiej Przygody  
 
O czytaniu
Moda na czytanie
Czy Polacy coś czytają
Czytanie dzieciom się opłaca
Czytam, więc jestem
Dzieci powinny czytać
Czytanie klasyki
Cała Polska czyta dzieciom
Jak zdrowo czytać
Dzieci nie słyszą!!!
Biblioteka Kuriera Porannego
W 80 dni dookoła świata
19.11.2004
Baśnie i legendy polskie
26.11.2004
Old Shatterhand
3.12.2004
Baśnie z tysiąca i jednej nocy
10.12.2004
Bajki Perrault
17.12.2004
Opowieść wigilijna
24.12.2004
Don Kichot
31.12.2004
Serce
7.01.2005
Biblioteka Nowej Trybuny Opolskiej
W 80 dni dookoła świata
15.11.2004
Baśnie i legendy polskie
22.11.2004
Old Shatterhand
29.11.2004
Baśnie z tysiąca i jednej nocy
6.12.2004
Bajki Perrault
13.12.2004
Opowieść wigilijna
20.12.2004
Don Kichot
27.12.2004
Serce
3.01.2005
Już ukazały się
Baśnie
Pierścień i róża
Król Maciuś Pierwszy
Pinokio
Ivanhoe
Pięcioro dzieci i 'coś'
Ostatni Mohikanin
Pollyanna
W pustyni i w puszczy
Czarnoksiężnik z krainy Oz
Lord Jim
Jeździec bez głowy
Trzej muszkieterowie
Zew krwi
Ania z Zielonego Wzgórza
Winnetou
Baśnie nad baśniami
Wesołe przygody Robin Hooda
Przygody Sherlocka Holmesa
Wyspa Skarbów
Przygody Tomka Sawyera
Tajemniczy ogród
Robinson Kruzoe
20 000 mil podmorskiej żeglugi
 
   
   
 

Moda na czytanie.

Konrad Godlewski 24-11-2004, ostatnia aktualizacja 25-11-2004 13:02
www.gazeta.pl

W czwartek rozpoczynają się w Warszawie Krajowe Targi Książki. Analiza naszego rynku księgarskiego pokazuje kupujemy coraz więcej książek, chętniej czytamy literaturę piękną, na listach bestsellerów królują polscy autorzy. Czy nadchodzą tłuste lata dla pisarzy i wydawców?

Po chudym roku 2002, kiedy krajowy rynek się skurczył, i roku 2003 - w którym przychody ze sprzedaży książek wzrosły zaledwie o 0,5 proc., dla branży wydawniczej nadeszły dobre czasy. W księgarniach zapanowało ożywienie. - Wzrost ich przychodów sięgnie w tym roku 5 proc. - przewiduje Łukasz Gołębiewski, prezes Biblioteki Analiz, firmy zajmującej się badaniem rynku wydawniczego w Polsce. - Gorzej radziły sobie kluby wysyłkowe. Słabo, ze względu na niż demograficzny, wypadła sprzedaż podręczników szkolnych, które stanowią połowę książek sprzedawnych w Polsce. W rezultacie całkowity wzrost przychodów wyniesie 2-3 proc.

Wysyp bestsellerów, czyli pora na agentów

Co kryje się za ożywieniem? Wysyp dobrych tytułów, który przyniósł 2004 rok. Mocnym początkiem okazał się "Harry Potter i zakon Feniksa" Jane K. Rowling z imponującym pierwszym nakładem 700 tys. egzemplarzy. Potem były sprzedawane w setkach tysięcy m.in. "Tryptyk Rzymski" Jana Pawła II, "Pasja" Anny Emmerich i "Kod Leonarda da Vinci" Dana Browna.

Jesień ulokowała na listach bestsellerów liczne tytuły polskich autorów: "Podróże z Herodotem" Ryszarda Kapuścińskiego (Znak, sprzedało się już 72 tys. egz.), "Z Głowy" Janusza Głowackiego (Świat Książki, 64 tys.) i "Bożych wojowników" Andrzeja Sapkowskiego (SuperNowa, 60 tys.). Powieści "Gnój" Wojciecha Kuczoka (W.A.B., książka z 2003 r.) w pierwszych miesiącach kupiono 11,5 tys. egzemplarzy, a po ogłoszeniu werdyktu Nike - łącznie niemal 50 tys.

Z pewnością przyczyniły się do tego coraz lepiej przygotowane promocje wydawnicze. - Posunięcia wydawców są przemyślane, a okładki i reklamy coraz ładniejsze - ocenia Czesław Apiecionek, szef księgarń Odeon i wiceprezes Stowarzyszenia Księgarzy Polskich.

Nowym trendem na polskim rynku jest zawieranie długoterminowych umów między autorami i wydawcami. - Dzięki nim nakłady na promocję jednej książki i nazwiska przynoszą nam długofalowe korzyści. Autor zaś zyskuje gwarancję, że wydamy wszystko, co napisze - tłumaczy Paweł Szwed ze Świata Książki. Kilka lat temu jego wydawnictwo (oddział koncernu Bertelsmanna) podpisało pierwszą tak głośną umowę w Polsce z Jerzym Pilchem. Właśnie wydali jego dramat "Narty Ojca Świętego", chociaż dramatopisarstwo nie osiąga u nas dużych nakładów. W marcu ukaże się nowa książka Janusza Głowackiego, ale Świat Książki nie zdradzi, czy umowa z autorem "Antygony w Nowym Jorku" opiewa na lata. - W najbliższym czasie podpiszemy więcej długoterminowych umów - zdradza "Gazecie" Szwed.

To zjawisko może doprowadzić do rozkwitu zawodu agenta literackiego i upodabnia polski rynek do zachodnich, gdzie ta profesja stanowi normalny element gry na rynku wydawniczym. Agentem Ryszarda Kapuścińskiego na Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią został Czesław Apiecionek. W efekcie nowa książka Kapuścińskiego ukazała się nie w Czytelniku, jak poprzednie, ale w Znaku. Apiecionek to jeden z pierwszych zawodowych agentów w Polsce.

Do Zachodu zbliża nas także postępująca na rynku koncentracja. Umacniają się duże wydawnictwa, a rynek księgarski wyłonił dwie ogromne sieci - Empik i Grupę Matras, do których niebawem mogą dołączyć następne. Zmienia się także struktura sprzedaży, wydawcy szukają coraz to nowych kanałów dystrybucji. Według szacunków Biblioteki Analiz w księgarniach kupowaliśmy w 1999 roku aż 90 proc. książek, w 2003 roku - już tylko 41 proc.

Samospełniająca się przepowiednia

Nowym kanałem stały się książki dołączane do gazet, co od kilku lat z powodzeniem stosuje m.in. prasa włoska. W Polsce Kolekcją Literatury zapoczątkowała tę akcję "Gazeta", a w jej ślady idą teraz m.in. "Fakt" i "Super Ekspress", a także prasa lokalna. Jeżeli uwzględnić takie akcje, globalne ożwywienie na rynku może być większe - uważa Gołębiewski. - U podstaw potęgi amerykańskiego rynku wydawniczego stała akcja masowego rozdawania książek żołnierzom w czasie II wojny światowej - opowiada Wiktor Ostrowski z rady nadzorczej Matrasa. - Im częściej ludzie "potykają się" o książki, tym chętniej do nich zaglądają. Na Zachodzie spotykają je na ulicy, w kioskach itd. W Polsce jest pod tym względem jeszcze dużo do zrobienia, a akcja "Gazety" to oznaka nadchodzącej zmiany.

Chociaż od kilku lat nakłady na promocję systematycznie rosną, zdaniem Gołębiewskiego polscy wydawcy byli w tym roku wyjątkowo agresywni, bo chcieli uprzedzić spodziewaną konkurencję ze strony starej piętnastki UE. Polska, największy rynek wśród nowych członków UE, to łakomy kąsek dla zachodniego kapitału wydawniczego, który u siebie ma ręce związane stagnacją rynku bądź przepisami antymonopolowymi. Chociaż pojawiły się nowe wydawnictwa z Zachodu, trudno mówić o inwazji. To też podsyciło ożywienie.

- Po trudnym okresie bardzo chcemy wierzyć w poprawę. Znikła niepewność związana z wejściem do UE, więc wydawcy chętnie inwestują w promocje, zakup praw autorskich itd. - mówi Wiktor Ostrowski. - To może wywołać efekt samospełniającej się przepowiedni.

Kolejną obawą, którą budziło nasze wejście do UE, był wzrost podatku VAT od druku (od 1 maja obowiązuje stawka 22-proc.). Okazało się jednak, że choć podwyżka uderzyła w drukarzy, to ceny książek nie wzrosły. - Na zwrot podatku czeka się 30 dni, a wydawcy zgodnie z panującymi na rynku zwyczajami płacą drukarzom najwcześniej po trzech miesiącach. Zatem drukarnie w większym stopniu kredytują teraz proces wydawniczy - uważa Gołębiewski.

- Rynek naturalnie przeżywa cykle zapaści i prosperity - mówi Apiecionek. - Po wielkim ożywieniu na początku lat 90. w 1997 i 1998 roku zarysowały się oznaki kryzysu. Minęło siedem lat chudych i wierzę, że teraz znowu czekają nas lata tłuste.

Za www.gazeta.pl
<< powrót
Możesz jeszcze uzupełnić swoją kolekcję "Biblioteki Wielkiej Przygody" !
Zadzwoń pod bezpłatny numer: 0 800 800 129

Biblioteka NTO przyciąga uczniów. Zdobi półki już w 20 szkołach na Opolszczyźnie ...

Rośnie nasza biblioteka. Już od poniedziałku w punktach sprzedaży zaczną się pojawiać kolejne tomy ...

Każdy z nas może pomóc w odbudowie kultury czytelniczej, fundując przynajmniej jedną książkę dla bibliotek....

Szał na "Poranny" z książką
Zainteresowanie białostoczan Biblioteką "Kuriera Porannego" przeszło najśmielsze oczekiwania.

Przebojowa kolekcja "NTO"
50 tysięcy egzemplarzy "Nowej Trybuny Opolskiej" z książką Juliusza Verne'a rozeszło się w sobotę jak świeże bułeczki.

Kurier Poranny rozpoczął akcję Biblioteka Kuriera Porannego!
25 tytułów światowej klasyki dziecięcej i młodzieżowej, będzie można nabyć w każdym punkcie, gdzie sprzedawany jest "Kurier Poranny"

Nowa Trybuna Opolska
Nasi czytelnicy będą mieli okazję skompletować piękną oraz wyjątkową serię książek z kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej.


 
 
© 2004 Mediasat Poland

Linki  |   Kontakt  |   Pomoc