20 000 mil podmorskiej żeglugi
"Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi" to klasyczna pozycja z gatunku science fiction, środkowa część trylogii przygodowej, której pozostałe elementy stanowią: "Dzieci kapitana Granta" (1867) i "Tajemnicza wyspa" (1874). Został kilkakrotnie sfilmowana, najgłośniejsza była adaptacja Richarda Fleischera z 1954 r.
Narratorem jest Pierre Aronnax, profesor z Paryskiego Muzeum Przyrodniczego, który w czerwcu 1867 r. wyruszył na pokładzie amerykańskiej fregaty "Abraham Lincoln" na poszukiwanie tajemniczego potwora, utożsamianego początkowo z wielorybem, przemierzającym oceany kuli ziemskiej i od czasu do czasu czyniącego szkody statkom różnych państw.
Po kilku miesiącach poszukiwań fregata natknęła się na poszukiwany obiekt. Doszło do starcia w wyniku którego profesor oraz dwóch jego towarzyszy znalazło się w morzu. Rozbitków uratował kapitan Nemo, twórca i dowódca "potwora", czyli pierwszego w historii okręt podwodnego, "Nautilusa" ...
20 000 mil podmorskiej żeglugi uważana jest za najlepszą powieść w dorobku Verne'a, jest świadectwem wiary w fundamentalne wartości, takie jak solidarność w nieszczęściu, pragnienie wolności czy też twórcze możliwości ludzkiego umysłu.
za: Słownik lektur dla gimnazjum, Wyd. Zielona Sowa, 2003
Przekład książki został opracowany przez zespół redakcyjny Wydawnictwa Zielona Sowa.
|