DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ....
Pierwsze polskie wydanie "Robinsona Kruzoe" ukazało się w 1769 roku. Powieść Daniela Dafoe doczekała się licznych adaptacji teatralnych i telewizyjnych. Jedną z najsłynniejszych jest film z 1952 roku w reżyserii Luisa Bunuela.
"Robinson Kruzoe" ukazał się w 1719 roku i tym samym stał się bestsellerem. Następnie był publikowany w licznych skrótach, adaptacjach i przeróbkach dla dzieci, stając się zarazem pierwowzorem podgatunku powieściowego "robinsonady", który zastosował m.in. Henryk Sienkiewicz w "Pustyni i w Puszczy"
Wyspa Robinsona Crusoe to oddalona na Oceanie Spokojnym wyspa pochodzenia wulkanicznego, około 400 mil na zachód od Valparaiso w Chile. Obecnie wyspę zamieszkuje około 600 mieszkańców, którzy żyją głównie z połowów homarów.
PRZEJŚCIE W INNY ŚWIAT
Piotr Dąbrowski
Dyrektor Teatru Dramatycznego
Im. Aleksandra Węgierki
W Białymstoku
Miałem dziewięć lat, gdy trafiłem do szpitala z podejrzeniem poważnej choroby. Byłem zaniepokojony, przygnębiony, źle znosiłem pobyt w obcym mieście. Któregoś dnia matka przyniosła mi książkę "Robinsona Kruzoe". Zacząłem czytać. Wielki sztorm, nieznany ląd, odkrywane stopniowo tajemnice wyspy, odwaga i męstwo głównego bohatera, pojawienie się Piętaszka, potem szokująca napaść zjadaczy ludzkiego mięsa. To wszystko kompletnie zawładnęło moją wyobraźnią. Brałem książkę do ręki i zapomniałem o szpitalu, o moich obawach - przenosiłem się do innego fascynującego świata.
Uwielbiam te książkę. Na całe życie pozostał mi sentyment do tego typu historii. Niesamowicie zauroczył mnie film "Cast Away" - Poza światem, w którym Tom Hanks wciela się w postać współczesnego Robinsona - samotny, odcięty od świata na małej wyspie, zmaga się z własnymi słabościami i siłami natury. Za wszelką cenę stara się przetrwać. Takie historie zawsze pobudzają wyobraźnię.
|