Dowiedz się więcej ...
"Tajemniczy Ogród" ma swój polski akcent. W 1993 roku na podstawie książki został nakręcony film w reżyserii Agnieszki Holland z przepiękną muzyką Zbigniewa Preisnera

Tajemniczy Ogród w ekranizacji A. Holland
Inspiracją "Tajemniczego ogrodu" było dla autorki miejsce, gdzie zamieszkała po rozwodzie ze swym mężem. Szczególnie upodobała sobie ogród różany, który sama pielęgnowała, i w którym oddawała się swej pasji pisarskiej.
Pierwsze polskie wydanie "Tajemniczego ogrodu" ukazało się w 1917 roku
Książka znalazła się na liście tytułów tworzących kanon 50 książek dla dzieci i młodzieży, które zostały wyłonione z plebiscytu czytelników Gazety Wyborczej i wybrane przez wybitnych znawców literatury.
O książce pisze poetka Katarzyna Ewa Zdanowicz
Ta książka podobała mi się zwłaszcza dlatego, że ukazuje świat dzieci, które potrafią zmienić świat dorosłych. Uzdrowić go, a często po prostu ocalić. Bo historia Mary Lenox, która przybywa do swojego wuja w Anglii i odkrywa Tajemniczy ogród, a tym samym zmienia otaczająca ja codzienność i ludzi, jest naprawdę opowieścią o tym, że to właśnie dzieci potrafią dostrzec więcej od nas samych, silniej uwierzyć w to co pozornie niemożliwe, zaczarować rzeczywistość.
Myślę, że ta książka znakomicie ukazuje czystość i piękno dzieciństwa, nieposkromnioną ciekawość świata, drzemiącą w dzieciach i tak naprawdę ukrytą w nich prawdziwą siłę. My dorośli wydajemy się w porównaniu z dziećmi, niekiedy bardzo słabi, wręcz żałośni, niezdolni do wtajemniczenia, niezdolni do marzeń. I o tym również opowiada ta książka. To nie jest z pewnością moja ulubiona książka. Natomiast bardzo podobał mi się film "Tajemniczy Ogród" w reżyserii Agnieszki Holland, który oglądałam już z pewnego dystansu, jako osoba prawie dorosła. Myślę jednak, że ta książka również dzisiaj może autentycznie zafascynować młodych czytelników. Z dorosłymi może być trochę gorzej. Nam po prostu trudniej jest uwierzyć w tajemniczy ogród.
|