Ciekawostki
W dniach od 7 do 9 lipca 2004 odbędzie się w Edynburgu trzecia Konferencja "RLS 2004" poświęcona Stevensonowi pod tytułem: Stevenson i Conrad pisarze Lądu i Morza. Tematem konferencji będzie życie i twórczość Stevensona ze szczególnym naciskiem na wspólne wątki w badaniach nad dziełami obu pisarzy.
- Miejscem, które zainspirowało Stevensona do napisania "Wyspy Skarbów" było miasto Carmel w Kalifornii.
- Wyspa Skarbów została napisana w większości w Alpach, gdzie autor przebywał, aby podreperować swoje zdrowie, ale początki powieści powstawały w małym miasteczku Braemar (Szkocja). Tam właśnie Stevenson chcąc zabawić swojego dwunastoletniego pasierba, zaczął mu rysować mapę z wyspa skarbów
- Początkowo książka nosiła tytuł "The Sea Cook: A Story for Boys", miała być przeznaczona wyłącznie dla chłopców
Ekranizacje "Wyspy skarbów"
Piracki romans awanturniczy "Wyspa skarbów" (1883) fascynuje filmowców od zarania dziejów kina. Wśród blisko 20 adaptacji były już: musical, animacja i serial, zmieniano płeć młodego bohatera, akcję przenoszono do ogarniętej powstaniem Irlandii lub, trochę ryzykownie, w kosmos.
Powieść wielokrotnie filmowano nie tylko w Hollywood, ale i w Anglii, we Włoszech, w Australii, a nawet - i to dwukrotnie - w sowieckiej Rosji, za czasów Stalina i Breżniewa. Barwną postać Długiego Johna Silvera, przebiegłego korsarza z drewnianą nogą, odtwarzali m.in. Lon Chaney, Wallace Beery, Robert Newton, Borys Andrejew, Orson Welles i Anthony Quinn.
Reżyser Fraser Heston i aktor Charlton Heston spotkali się po raz pierwszy na planie "Dziesięciu przykazań": syn był Mojżeszem w wieku niemowlęcym, ojciec oczywiście w dojrzałym. Po latach Fraser powierzył ojcu rolę Długiego Johna, otaczając go wiankiem niezawodnych aktorów brytyjskich. Odważnego Jima Hawkinsa zagrał Christian Bale, opromieniony wówczas sławą odtwórcy głównej roli w "Imperium słońca" Spielberga. Zdjęcia nakręcono na Jamajce i w Anglii, m.in. na żaglowcu zbudowanym przed laty na zlecenie producentów filmu "Bunt na Bounty" z Marlonem Brando. Film zyskał opinię adaptacji zgodnej z literackim oryginałem, imponującej widowiskowym rozmachem i opartej na solidnym aktorstwie. Ale brytyjscy krytycy utyskiwali, że za mało jest tu fantazji, napięcia, ducha żeglarskiej przygody, a Fraser Heston jako reżyser nie wykorzystał możliwości głębszego, ironicznego potraktowania niejednej postaci, tkwiących przecież w jego własnym scenariuszu.
Pisząc w 1881 r. "Wyspę skarbów", Robert Louis Stevenson zanotował: "Jeżeli ta historia nie zaciekawi dzieci, to chyba znaczy, że od moich czasów się rozpuściły". Przeczucia go nie myliły. Jego opowieść o piratach była ekranizowana prawie 30 razy.
- Jedna z pierwszych filmowych adaptacji powstała już w 1934 r. - jednonogiego Johna Silvera zagrał Wallace Berry.
- Bardzo popularna była disnejowska "Wyspa skarbów" z 1950 r., w której jednonogiego pirata zagrał Robert Newton. Film później w dwóch częściach pokazywano wielokrotnie w telewizji.
- W 1987 r. piraci po raz pierwszy zaczęli grasować w kosmosie - reżyser "Wyspy skarbów w kosmosie" Antonio Margheritti tam właśnie przeniósł akcję. Silverem w jego filmie był Anthony Quinn.
- Trzy lata później do kin weszła klasyczna wersja "Wyspy...", w której po pokładzie "Spanioli" kuśtykał Charlton Heston.
- W 1996 r. "Muppetową Wyspę Skarbów" nakręcił Jim Henson. Z niesfornymi Muppetami użerał się jednonogi Tim Curry.
- Jedną z ostatnich ekranizacji była ta z 1999 r., w której Długiego Johna Silvera zagrał Jack Palance.
"Wyspa Skarbów", zyskała nowy wymiar dzięki "Planecie skarbów", pełnometrażowemu filmowi animowanemu z wytwórni Walt Disney Pictures. Prace nad "Planetą skarbów" trwały cztery i pół roku. Animację rozpoczęto w 2000, ekipa składała się z 350 artystów, animatorów i techników.
Twórcy filmu chcieli, by ich film wyglądał tak, jakby Stevenson napisał powieść science fiction. W filmie tym oglądamy przyszłość z perspektywy XVIII stulecia. Nie ma w nim komputerów, telewizji czy kuchenek mikrofalowych, a jedynie wyobrażenia ludzi współczesnych Stevensonowi na temat tego, jak wyglądać będzie przyszłość. Akcja "Planety skarbów" rozgrywa się w fantastycznym świecie - w przestrzeni kosmicznej jest atmosfera, którą mogą oddychać bohaterowie. To film retro, który emanuje ciepłem niespotykanym w innych filmach tego gatunku.
Źródło: Gazeta Wyborcza
|