Czytanie ma przyszłość  
  Biblioteka Wielkiej Przygody  
 
O czytaniu
Moda na czytanie
Czy Polacy coś czytają
Czytanie dzieciom się opłaca
Czytam, więc jestem
Dzieci powinny czytać
Czytanie klasyki
Cała Polska czyta dzieciom
Jak zdrowo czytać
Dzieci nie słyszą!!!
Biblioteka Kuriera Porannego
W 80 dni dookoła świata
19.11.2004
Baśnie i legendy polskie
26.11.2004
Old Shatterhand
3.12.2004
Baśnie z tysiąca i jednej nocy
10.12.2004
Bajki Perrault
17.12.2004
Opowieść wigilijna
24.12.2004
Don Kichot
31.12.2004
Serce
7.01.2005
Biblioteka Nowej Trybuny Opolskiej
W 80 dni dookoła świata
15.11.2004
Baśnie i legendy polskie
22.11.2004
Old Shatterhand
29.11.2004
Baśnie z tysiąca i jednej nocy
6.12.2004
Bajki Perrault
13.12.2004
Opowieść wigilijna
20.12.2004
Don Kichot
27.12.2004
Serce
3.01.2005
Już ukazały się
Baśnie
Pierścień i róża
Król Maciuś Pierwszy
Pinokio
Ivanhoe
Pięcioro dzieci i 'coś'
Ostatni Mohikanin
Pollyanna
W pustyni i w puszczy
Czarnoksiężnik z krainy Oz
Lord Jim
Jeździec bez głowy
Trzej muszkieterowie
Zew krwi
Ania z Zielonego Wzgórza
Winnetou
Baśnie nad baśniami
Wesołe przygody Robin Hooda
Przygody Sherlocka Holmesa
Wyspa Skarbów
Przygody Tomka Sawyera
Tajemniczy ogród
Robinson Kruzoe
20 000 mil podmorskiej żeglugi
 
   
   
 

Wesołe przygody Robin Hooda

Wesołe przygody Robin Hooda (1883), jest książką utrzymaną w konwencji średniowiecznych opowieści łotrzykowskich. Postać Robin Hooda spopularyzowały także liczne seriale telewizyjne, filmy animowane i ekranizacje filmowe, np. Kena Annakina z 1951, Richarda Lestera z 1976 czy Kevina Reynoldsa z 1991. Robin Hood

Powieść Pyle'a rozpoczyna się w momencie, gdy Robin Hood miał osiemnaście lat. Idąc do Nottingham na turniej łuczniczy, wdał się z leśniczym w sprzeczkę. Zabił królewskiego jelenia, a potem leśniczego. Za jego głowę wyznaczono wysoką nagrodę, a on sam musiał się ukryć w lasach Sherwood. Wkrótce skupił wokół siebie ludzi, podobnie jak on, wyjętych spod prawa, którzy "poprzysięgli, że tak, jak ich ograbiono, tak też będą grabili swoich ciemięzców, już to opatów, baronów, rycerzy czy wielmożów, i każdemu odbierać to, co tamci wymusili na biedakach przez niesprawiedliwe podatki albo dzierżawy lub krzywdzące grzywny".

Ponieważ Robin Hood i jego drużyna nigdy nie odmawiali pomocy ubogim i pokrzywdzonym, szybko zyskali szacunek i sympatię ludu. Dzięki odwadze i sprytowi Robin Hood wychodził zwycięsko z wielu niebezpiecznych sytuacji. Wielokrotnie wyprowadził w pole szeryfa Nottingham i jego ludzi, ośmieszając przy tym swych wrogów: np. w przebraniu wziął udział w zawodach łuczniczych zorganizowanych przez szeryfa, nie rozpoznany, odebrał z jego rąk nagrodę dla zwycięzcy. Czyny Robin Hooda przyniosły mu sławę znakomitego łucznika, a także człowieka szlachetnego, sprawiedliwego, opiekuńczego i hojnego wobec ubogich i skrzywdzonych. Dzięki swym strzeleckim umiejętnościom stał się ulubieńcem króla Ryszarda Lwie Serce, który odwiedził sławnego rozbójnika w sherwoodzkim lesie.

za: Słownik lektur dla gimnazjum, Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków 2003


Wiele twarzy Robina H.

Jerzy Szerszunowicz, dziennikarz "Kuriera Porannego"

Zanim nastały czasy Super, Spider, Bat i innych manów, zanim pewien Niemiec wymyślił dzielnego Winnetou, wyobraźnią małych chłopców władał Robin Hood. Wywiedzionego z ludowej legendy bohatera spopularyzował Howard Pyle. Napisane przez niego "Wesołe Przygody Robin Hooda", a następnie kolejne produkcje kinowe nakręcały - również w kraju nad Wisłą - domową produkcję łuków i strzał. Spontanicznie powstawały drużyny chcące odbierać bogatym i dawać biednym. Jednak konkurencja była coraz silniejsza, herosów przybywało, namnożyło się strażników sprawiedliwości broniących już nie tylko biednych przed bogatymi, ale Ziemi przed kosmiczną zagładą. Robin Hood, co prawda dzielny i dowcipny, ale zbrojny tylko w łuk, nie potrafiący latać, nie dysponujący supersiłą, odlotowym kombinezonem i dziesiątkami technicznych gadżetów, nie bardzo miał co we współczesnym świecie robić. I pewnie zaszyłby się w Lesie Sherwood, gdzie odwiedzaliby go z rzadka leciwi historycy literatury i nieliczni wielbiciele, gdyby nie telewizja. Wielki boom popularności Robin Hooda wywołał serial okraszony doskonałą muzyką irlandzkiej formacji Clannand, który przeniósł opowieść o dzielnym banicie w rejony magii i mistyki.

Z kolei kino serwowało dzielnego Robina na poważnie, w historycznym sosie (Robin Hood książe złodziei z tytułową rolą Kevina Costnera), ale też w konwencji totalnej kpiny (Robin Hood: faceci w rajtuzach Mela Brooksa)

Wszystkich fanów filmów o Robin Hoodzie zachęcam do przeczytania książki - choćby po to, by przekona się jak drastycznym przemianom uległ dzielny Robin od czasu, gdy po raz pierwszy wyruszył na podbój kultury masowej.


Przekład książki: Paweł Merecz.

<< powrót
Możesz jeszcze uzupełnić swoją kolekcję "Biblioteki Wielkiej Przygody" !
Zadzwoń pod bezpłatny numer: 0 800 800 129

Biblioteka NTO przyciąga uczniów. Zdobi półki już w 20 szkołach na Opolszczyźnie ...

Rośnie nasza biblioteka. Już od poniedziałku w punktach sprzedaży zaczną się pojawiać kolejne tomy ...

Każdy z nas może pomóc w odbudowie kultury czytelniczej, fundując przynajmniej jedną książkę dla bibliotek....

Szał na "Poranny" z książką
Zainteresowanie białostoczan Biblioteką "Kuriera Porannego" przeszło najśmielsze oczekiwania.

Przebojowa kolekcja "NTO"
50 tysięcy egzemplarzy "Nowej Trybuny Opolskiej" z książką Juliusza Verne'a rozeszło się w sobotę jak świeże bułeczki.

Kurier Poranny rozpoczął akcję Biblioteka Kuriera Porannego!
25 tytułów światowej klasyki dziecięcej i młodzieżowej, będzie można nabyć w każdym punkcie, gdzie sprzedawany jest "Kurier Poranny"

Nowa Trybuna Opolska
Nasi czytelnicy będą mieli okazję skompletować piękną oraz wyjątkową serię książek z kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej.


 
 
© 2004 Mediasat Poland

Linki  |   Kontakt  |   Pomoc