Czytanie ma przyszłość  
  Biblioteka Wielkiej Przygody  
 
O czytaniu
Moda na czytanie
Czy Polacy coś czytają
Czytanie dzieciom się opłaca
Czytam, więc jestem
Dzieci powinny czytać
Czytanie klasyki
Cała Polska czyta dzieciom
Jak zdrowo czytać
Dzieci nie słyszą!!!
Biblioteka Kuriera Porannego
W 80 dni dookoła świata
19.11.2004
Baśnie i legendy polskie
26.11.2004
Old Shatterhand
3.12.2004
Baśnie z tysiąca i jednej nocy
10.12.2004
Bajki Perrault
17.12.2004
Opowieść wigilijna
24.12.2004
Don Kichot
31.12.2004
Serce
7.01.2005
Biblioteka Nowej Trybuny Opolskiej
W 80 dni dookoła świata
15.11.2004
Baśnie i legendy polskie
22.11.2004
Old Shatterhand
29.11.2004
Baśnie z tysiąca i jednej nocy
6.12.2004
Bajki Perrault
13.12.2004
Opowieść wigilijna
20.12.2004
Don Kichot
27.12.2004
Serce
3.01.2005
Już ukazały się
Baśnie
Pierścień i róża
Król Maciuś Pierwszy
Pinokio
Ivanhoe
Pięcioro dzieci i 'coś'
Ostatni Mohikanin
Pollyanna
W pustyni i w puszczy
Czarnoksiężnik z krainy Oz
Lord Jim
Jeździec bez głowy
Trzej muszkieterowie
Zew krwi
Ania z Zielonego Wzgórza
Winnetou
Baśnie nad baśniami
Wesołe przygody Robin Hooda
Przygody Sherlocka Holmesa
Wyspa Skarbów
Przygody Tomka Sawyera
Tajemniczy ogród
Robinson Kruzoe
20 000 mil podmorskiej żeglugi
 
   
   
 

Dowiedz się więcej ...

Czy Robin Hood istniał naprawdę?

Robin Hood - któż z nas nie zna legendy o tym angielskim banicie! Jednak jego nazwisko pojawia się również w dokumentach historycznych. Czy zatem Robin Hood istniał naprawdę? Staroangielskie dokumenty podają że około 1290 roku przyszedł na świat w Wakiefield, w hrabstwie York, niejaki Robert Hood, syn Adama Hooda - leśnika w służbie Johna hrabiego Warenne. Następna wzmianka o nim pojawia się dopiero w roku 1316, gdzie najpierw służebnica Robin Hooda stanęła przed sądem oskarżona o kradzież drew, zaś sam Robin wraz z żoną Mathildą zapłacili dwa szylingi za pozwolenie na budowę domu na pańskim ugorze. I pewnie dożył by Robin późnej starości niańcząc wnuki i pilnując zwierzyny, gdyby w 1322 roku pan jego - Thomas hrabia Lancaster nie postanowił wypowiedzieć posłuszeństwa królowi Edwardowi II.

Robin chcąc nie chcąc, musiał iść za swoim panem i walczył w jego armii jako łucznik. Bunt został zdławiony, hrabia ścięty, a wszystkich jego uczestników skazano na banicję. Prośby o łaskę nie pomogły i tak nasz bohater został bez grosza, dachu nad głową i wyjęty spod prawa. Uciekł do Bransdale Forest, który to las łączył się z lasami Sherwood hrabstwa Nottingham. A że lasy oba przecinała zbudowana przez Rzymian jeszcze Wielka Droga Północna, miejsce do zbójowania było idealne. Aby mieć z czego żyć zaczął więc Robin napadać i bez sentymentów łupić wszystkich podróżnych jacy tam się pojawili. I tak oto pojawiła się legenda o Robin Hoodzie. Nasz bohater zmarł w 1346 roku w klasztorze Kirkless, najprawdopodobniej w skutek ówczesnej metodyki leczenia poprzez upuszczanie krwi. Podobno jego kuzynka - przeorysza Elizabeth de Stainton upuściła mu jej zbyt dużo. Ta sama przeorysza kazała pochować kuzyna przy drodze na której kradł i postawić na grobie ogromny głaz, z wyrytym jego imieniem. Przyczyną nie była bynajmniej miłość rodzinna, ale chęć zawiadomienia podróżnych, że bandyta nie żyje i mogą spokojnie przez las przejechać.

Źródło: http://rycerska.gildia.com

Archeologiczne ślady Robin Hooda

Kevin CostnerKevin Costner jako Robin Hood

Począwszy od XVI wieku aż do dziś Robin Hood stał się bohaterem wielu utworów literackich, filmów i utworów muzycznych.

Postać Robin Hooda pojawiła się po raz pierwszy w legendach angielskich pochodzących z XIII wieku. Zgodnie z tradycją pisaną urodził się ok. 1160 w Locksley w Nottinghamshire. Późniejsze podania opisują jego życie wraz z drużyną w lesie Sherwood, gdzie ludowy bohater bronił biednych i łupił bogatych.

Wątek Robin Hooda jest przez kino eksploatowany od samego początku jego istnienia. Już w 1913 roku Theodore Marston zekranizował przygody dzielnego banity i jego kompani z Williamem Russellem w roli głównej. Jednak do najpopularniejszych interpretacji aktorskich należą role Douglasa Fairbanksa i Errola Flynna, którzy na wiele lat ukonstytuowali wizerunek Robin Hooda.

Na dużym ekranie można było jeszcze wielokrotnie podziwiać najlepszych aktorów w tej roli, w tym Kevina Costnera w widowiskowym "Robin Hood: Książę złodziei" czy Seana Connery'ego w "Powrocie Robina Hooda".

Również telewizja chętnie wykorzystywała postać angielskiego bohatera ludowego. W latach osiemdziesiątych powstał popularny serial "Robin of Sherwood" z Michaelem Praedem w roli głównej, którego później zastąpił na planie Jason Connery. Muzykę do programu napisała irlandzka grupa Clannad.

Ze względu na swoją popularność przygody Robin Hooda doczekały się także kilku innych niezwykłych adaptacji. W 1981 roku Terry Gilliam nakręcił futurystyczną opowieść spod znaku Monty Pythona "Time Bandits", w której rolę banity powierzył Johnowi Cleese. Jednak jedną z najsłynniejszych parodii są "Faceci w rajtuzach" Mela Brooksa. Nie dziwi więc wciąż żywe zainteresowanie postacią Robin Hooda, również na polu archeologii.

Średniowieczny tunel, który występuje w jednej z opowieści o Robin Hoodzie został ostatnio odkryty przez archeologów. Tunel został odnaleziony przypadkowo pod drewnianą podłogą jednej ze średniowiecznych budowli Nottingham. Odkrycia dokonali angielscy archeolodzy prowadzący badania w systemie jaskiń, leżących pod średniowieczną częścią miasta.

Tunel, który według odkrywców został prawdopodobnie wykuty jeszcze przed okresem średniowiecza wykorzystuje wiele naturalnych korytarzy. Jedno z wyjść systemu podziemnych przejść znajduje się w średniowiecznym kościele pod wezwaniem św. Marii.

Właśnie w tej świątyni, jak głosi legenda spisana za czasów średniowiecza i przechowywana do dziś w archiwach kościelnych, miało miejsce jedno ze spotkań słynnego angielskiego banity z żołnierzami szeryfa Nottingham.

"Odnalezienie tego tunelu jest zdumiewające. Jego przebieg pasuje do legendy mówiącej o zaskoczeniu Robin Hooda w kościele św. Marii przez szeryfa i ucieczce tunelem w stronę więzienia, które istniało w tamtych czasach" - powiedział Gavin Kingsley, archeolog biorący udział w pracach w Nottingham.

Archeolodzy prowadzący prace w Nottingham mają nadzieję, że dalsze szczegółowe badania tunelu wraz z całym systemem podziemnych przejść pozwolą na dokładniejsze datowanie oraz przyniosą kolejne zabytki ze średniowiecza.

Źródło: http://film.onet.pl/

Ciekawostki:

Robin Hood Festival
  • Howard Pyle ilustrował utwory wielu pisarzy, Był m.in. autorem ilustracji do Quo Vadis Henryka Sienkiewicza
  • Pierwsze wydanie Robin Hooda ukazało się w Polsce w wersji dla młodzieży w 1961 roku
  • W Nottingamshire odbywa się co roku Festiwal Robin Hooda. Najbliższy już w sierpniu 2004!
<< powrót
Możesz jeszcze uzupełnić swoją kolekcję "Biblioteki Wielkiej Przygody" !
Zadzwoń pod bezpłatny numer: 0 800 800 129

Biblioteka NTO przyciąga uczniów. Zdobi półki już w 20 szkołach na Opolszczyźnie ...

Rośnie nasza biblioteka. Już od poniedziałku w punktach sprzedaży zaczną się pojawiać kolejne tomy ...

Każdy z nas może pomóc w odbudowie kultury czytelniczej, fundując przynajmniej jedną książkę dla bibliotek....

Szał na "Poranny" z książką
Zainteresowanie białostoczan Biblioteką "Kuriera Porannego" przeszło najśmielsze oczekiwania.

Przebojowa kolekcja "NTO"
50 tysięcy egzemplarzy "Nowej Trybuny Opolskiej" z książką Juliusza Verne'a rozeszło się w sobotę jak świeże bułeczki.

Kurier Poranny rozpoczął akcję Biblioteka Kuriera Porannego!
25 tytułów światowej klasyki dziecięcej i młodzieżowej, będzie można nabyć w każdym punkcie, gdzie sprzedawany jest "Kurier Poranny"

Nowa Trybuna Opolska
Nasi czytelnicy będą mieli okazję skompletować piękną oraz wyjątkową serię książek z kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej.


 
 
© 2004 Mediasat Poland

Linki  |   Kontakt  |   Pomoc