|
Dowiedz się więcej
Ciekawostki
Steinau. Dom rodzinny braci Grimm, obecnie muzeum
- Pierwsze polskie wydanie baśni braci Grimm ukazało się w Polsce w 1895 roku pt. "Baśnie dla dzieci i młodzieży".
- W Polsce tłumaczenia baśni obejmowały najpierw pojedyńcze utwory lub ich niewielkie zbiorki
- Baśnie doczekały się licznych adaptacji filmowych, wśród których prym wiodą kreskówki Walta Disneya.
- Bracia Grimm byli nierozłączni do tego stopnia, że kiedy Wilhelm poślubił swoją żonę Henriette, Jacob zamieszkał razem z nimi.
- Twórczość braci obejmuje nie tylko baśnie, są bowiem autorami "Mitologii Niemieckiej", "Historii Języka Niemieckiego", a nawet Słownika Niemieckiego.
- Jacob i Wilhelm opublikowali swoją pierwszą książkę z baśniami w 1812 roku. Zawierała ona 86 bajek. Czytelnicy byli z nich tak zadowoleni, że w następnym wydaniu dodali jeszcze 70 nowych opowieści. Rozrastały się one w szybkim tempie, aż w końcu powstały "Baśnie" z ponad 200 tytułami!
- Jesienią 2004 trafi do kin film "Bracia Grimm". Jest to to historia dwóch braci: Jake'a i Willa, których postacie zostały zainspirowane sylwetkami niemieckich autorów baśni - Jakuba i Wilhelma Grimmów. W filmie będzie masa efektów specjalnych. Chodzące drzewa, latające wilki i stado wron wyczyniające niewiarygodne rzeczy. Jest też Monica Bellucci jako Zła Królowa. Dzięki niej będzie to bajka dla dorosłych.
- Dotychczas baśnie zostały przetłumaczone na ponad 160 języków od Swahili w Afryce po Inupiat na Arktyce.
- W Stanach Zjednoczonych czytelnicy maja do wyboru 120 wydań baśni.
- Baśnie zostały zaadoptowane we wszystkich możliwych mediach: w teatrze, operze, kinie, telewizji, zaistniały także w malarstwie, muzyce, modzie i reklamie!
|
<< powrót |
|
|
Możesz jeszcze uzupełnić swoją kolekcję "Biblioteki Wielkiej Przygody" !
Zadzwoń pod bezpłatny numer: 0 800 800 129
Biblioteka NTO przyciąga uczniów. Zdobi półki już w 20 szkołach na Opolszczyźnie ...
Rośnie nasza biblioteka. Już od poniedziałku w punktach sprzedaży zaczną się pojawiać kolejne tomy ...
Każdy z nas może pomóc w odbudowie kultury czytelniczej, fundując przynajmniej jedną książkę dla bibliotek....
Szał na "Poranny" z książką Zainteresowanie białostoczan Biblioteką "Kuriera Porannego" przeszło najśmielsze oczekiwania.
Przebojowa kolekcja "NTO" 50 tysięcy egzemplarzy "Nowej Trybuny Opolskiej" z książką Juliusza Verne'a rozeszło się w sobotę jak świeże bułeczki.
Kurier Poranny rozpoczął akcję Biblioteka Kuriera Porannego! 25 tytułów światowej klasyki dziecięcej i młodzieżowej, będzie można nabyć w każdym punkcie, gdzie sprzedawany jest "Kurier Poranny"
Nowa Trybuna Opolska Nasi czytelnicy będą mieli okazję skompletować piękną oraz wyjątkową serię książek z kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej.
| |