Czytanie ma przyszłość  
  Biblioteka Wielkiej Przygody  
 
O czytaniu
Moda na czytanie
Czy Polacy coś czytają
Czytanie dzieciom się opłaca
Czytam, więc jestem
Dzieci powinny czytać
Czytanie klasyki
Cała Polska czyta dzieciom
Jak zdrowo czytać
Dzieci nie słyszą!!!
Biblioteka Kuriera Porannego
W 80 dni dookoła świata
19.11.2004
Baśnie i legendy polskie
26.11.2004
Old Shatterhand
3.12.2004
Baśnie z tysiąca i jednej nocy
10.12.2004
Bajki Perrault
17.12.2004
Opowieść wigilijna
24.12.2004
Don Kichot
31.12.2004
Serce
7.01.2005
Biblioteka Nowej Trybuny Opolskiej
W 80 dni dookoła świata
15.11.2004
Baśnie i legendy polskie
22.11.2004
Old Shatterhand
29.11.2004
Baśnie z tysiąca i jednej nocy
6.12.2004
Bajki Perrault
13.12.2004
Opowieść wigilijna
20.12.2004
Don Kichot
27.12.2004
Serce
3.01.2005
Już ukazały się
Baśnie
Pierścień i róża
Król Maciuś Pierwszy
Pinokio
Ivanhoe
Pięcioro dzieci i 'coś'
Ostatni Mohikanin
Pollyanna
W pustyni i w puszczy
Czarnoksiężnik z krainy Oz
Lord Jim
Jeździec bez głowy
Trzej muszkieterowie
Zew krwi
Ania z Zielonego Wzgórza
Winnetou
Baśnie nad baśniami
Wesołe przygody Robin Hooda
Przygody Sherlocka Holmesa
Wyspa Skarbów
Przygody Tomka Sawyera
Tajemniczy ogród
Robinson Kruzoe
20 000 mil podmorskiej żeglugi
 
   
   
 

O książce

Zew krwi powieść z 1903 roku, napisana pod wpływem wrażeń i przeżyć z wyprawy, którą pisarz odbył w 1893, przemierzając Alaskę od rzeki Chicot aż do Jukonu. Jest to niezwykła opowieść o losach psa Bucka, mieszańca bernardyna i szkockiego owczarka. Jack London

Akcja utworu rozpoczyna się jesienią 1887, kiedy na wieść o odkryciu złota w Klondike ludzie z całego świata zaczynają ściągać na Alaskę. Potężnych rozmiarów pies Buck, wychowany w posiadłości sędziego Millera, mieszczącej się w słonecznej dolinie Santa Clara, zostaje podstępnie sprzedany przez zadłużonego hazardzistę - ogrodnika Manuela - i wystawiony przez handlarzy na targu psów. Jego nowym właścicielem zostaje poczciwy Perrault, kurier pocztowy wożący pocztę poszukiwaczom złota. Odtąd pies musi dawać sobie radę w nieprzyjaznym środowisku groźnej Północy, wśród śniegów, mrozu i bezwzględnej rywalizacji o pozycję w zaprzęgu. Adaptuje się do zmiennych warunków życia, w których nieprzystosowanie oznacza szybką i straszliwą śmierć. Rozumie, iż na dalekiej Północy przestało obowiązywać prawo miłości i braterstwa, panujące na Południu, gdzie się urodził, a naczelną zasadą stało się prawo pięści i kłów. Budzi ono w nim pierwotny zew, z cywilizowanego psa przeistacza się w prawdziwie dziką bestię, a jego siła, odwaga, mądrość, oddanie i umiejętność walki są szeroko znane w całej Alasce. Kolejni właściciele uczą go bezwzględnego posłuszeństwa człowiekowi. Lecz pies bezgraniczną miłością darzy Johna Thortona, człowieka, który przyszedł mu z pomocą, gdy był katowany przez okrutnego opiekuna Hala. Zamordowanie najukochańszego pana przez członków indiańskiego plemienia Yeehatów powoduje przyłączenie się Bucka do stada leśnych wilków. Stając na jego czele, wielokrotnie mści śmierć swego jedynego przyjaciela.

Zew krwi jest jednym z najpiękniejszych utworów Londona. W powieści zwraca uwagę przede wszystkim narracja, dzięki której główny bohater, pies Buck, zyskuje ludzką osobowość. Narrator relacjonuje jego myśli, przeżycia i uczucia, wyposażając zwierzę w ludzką psychikę i "duszę". Szczególnie wstrząsające opisy dotyczą cierpienia psa - jego rozłąki z pierwszym panem, okrutnej tresury oraz ogromnej rozpaczy po śmierci Thortona. Los ludzi i zwierząt jest podobny - twarde i surowe prawa wymagają od wszystkich niezwykłego hartu ducha, bystrości, inteligencji i odwagi, a przede wszystkim przyjaźni, solidarności i poczucia sprawiedliwości.

za: Słownik lektur dla gimnazjum, Wydawnictwo Zielona Sowa, 2003

ZMYSŁOWOŚĆ OPISÓW PRZYRODY

Jerzy Binkowski, poeta

Z dużym wzruszeniem przypominam sobie lekturę książki Jacka Londona "Zew Krwi". Czytałem ją w okresie nadzwyczajnej wrażliwości na znaczenie dobra i zła w życiu człowieka. Miałem wtedy około dziesięciu lat. Tajemnica instynktu zwierzęcia, które rozpoznaje dobrych ludzi, jego moc, wytrwałość i pełna determinacji wierność zafascynowały mnie. Te postawy stały się ważnym wyznacznikiem cech, które sam pragnąłem posiąść. I jeszcze kontekst krajobrazu, surowej przyrody i umiejętności dawania sobie rady w skrajnie trudnych warunkach...Także samotność...

Kiedy dzisiaj wracam myślą do chłopca, który trafił na tę lekturę, uświadamiam sobie, że przecież później, jako dorastający przeczytałem prawie wszystko Jacka Londona. W zmysłowości opisów znalazłem trop, którym idę, urzeczywistniając własny język poetycki.


Przekład książki: Ireneusz Socha.

<< powrót
Możesz jeszcze uzupełnić swoją kolekcję "Biblioteki Wielkiej Przygody" !
Zadzwoń pod bezpłatny numer: 0 800 800 129

Biblioteka NTO przyciąga uczniów. Zdobi półki już w 20 szkołach na Opolszczyźnie ...

Rośnie nasza biblioteka. Już od poniedziałku w punktach sprzedaży zaczną się pojawiać kolejne tomy ...

Każdy z nas może pomóc w odbudowie kultury czytelniczej, fundując przynajmniej jedną książkę dla bibliotek....

Szał na "Poranny" z książką
Zainteresowanie białostoczan Biblioteką "Kuriera Porannego" przeszło najśmielsze oczekiwania.

Przebojowa kolekcja "NTO"
50 tysięcy egzemplarzy "Nowej Trybuny Opolskiej" z książką Juliusza Verne'a rozeszło się w sobotę jak świeże bułeczki.

Kurier Poranny rozpoczął akcję Biblioteka Kuriera Porannego!
25 tytułów światowej klasyki dziecięcej i młodzieżowej, będzie można nabyć w każdym punkcie, gdzie sprzedawany jest "Kurier Poranny"

Nowa Trybuna Opolska
Nasi czytelnicy będą mieli okazję skompletować piękną oraz wyjątkową serię książek z kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej.


 
 
© 2004 Mediasat Poland

Linki  |   Kontakt  |   Pomoc