Ojciec Trzech Muszkieterów wprowadzony na Panteon
30 listopada 2002 roku odbyła się uroczystość wprowadzenia do paryskiego Panteonu - miejsca pochówku zasłużonych dla Francji pisarzy, polityków i uczonych - szczątków pisarza Aleksandra Dumasa - ojca. W uroczystości wziął udział prezydent Francji Jacques Chirac, z którego inicjatywy prochy XIX-wiecznego pisarza (1802-1870) zostały przeniesione do Panteonu w ponad 130 lat po jego śmierci.
W swoim wystąpieniu prezydent Francji nazwał Aleksandra Dumas, autora Trzech Muszkieterów jednym z najbardziej zbuntowanych i utalentowanych dzieci Francji. Plany umieszczenia prochów Aleksandra Dumas w Panteonie, w którym spoczywają najbardziej zasłużone dla Francji osobistości, spotkały się w zeszłym roku ze sprzeciwem wielu intelektualistów, historyków i feministek. Oskarżają oni pisarza, znanego ze swoich pozamałżeńskich romansów i hulaszczego trybu życia, o seksizm. Zastanawiają się również, czy pisarz, który zatrudniał 60 asystentów, zasługuje na to, by spoczywać koło tak wielkich postaci jak Voltaire czy Hugo.
Trumnie pisarza, pokrytej ciemnoniebieskim aksamitem z wyhaftowanym srebrną nitką hasłem Muszkieterów Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego, towarzyszyli konno bohaterowie jego romansów historycznych - czterej muszkieterowie. Po drodze dołączyła do nich - na białym koniu - Marianna, symbol Republiki Francuskiej, która towarzyszyła trumnie do katafalku ustawionego na placu przed Panteonem.
Na trasie konduktu z Senatu do Panteonu zgromadziły się tysiące paryżan.
Niemal każdy z nich przyszedł z jedną choćby książką pisarza. Na wielu ulicach wstrzymano ruch.
Dumas jest 70. wybitnym Francuzem pochowanym w Panteonie, gdzie spoczywa również Polka - uczona, noblistka Maria Skłodowska Curie.
źródło: pap
|