Czytanie ma przyszłość  
  Biblioteka Wielkiej Przygody  
 
O czytaniu
Moda na czytanie
Czy Polacy coś czytają
Czytanie dzieciom się opłaca
Czytam, więc jestem
Dzieci powinny czytać
Czytanie klasyki
Cała Polska czyta dzieciom
Jak zdrowo czytać
Dzieci nie słyszą!!!
Biblioteka Kuriera Porannego
W 80 dni dookoła świata
19.11.2004
Baśnie i legendy polskie
26.11.2004
Old Shatterhand
3.12.2004
Baśnie z tysiąca i jednej nocy
10.12.2004
Bajki Perrault
17.12.2004
Opowieść wigilijna
24.12.2004
Don Kichot
31.12.2004
Serce
7.01.2005
Biblioteka Nowej Trybuny Opolskiej
W 80 dni dookoła świata
15.11.2004
Baśnie i legendy polskie
22.11.2004
Old Shatterhand
29.11.2004
Baśnie z tysiąca i jednej nocy
6.12.2004
Bajki Perrault
13.12.2004
Opowieść wigilijna
20.12.2004
Don Kichot
27.12.2004
Serce
3.01.2005
Już ukazały się
Baśnie
Pierścień i róża
Król Maciuś Pierwszy
Pinokio
Ivanhoe
Pięcioro dzieci i 'coś'
Ostatni Mohikanin
Pollyanna
W pustyni i w puszczy
Czarnoksiężnik z krainy Oz
Lord Jim
Jeździec bez głowy
Trzej muszkieterowie
Zew krwi
Ania z Zielonego Wzgórza
Winnetou
Baśnie nad baśniami
Wesołe przygody Robin Hooda
Przygody Sherlocka Holmesa
Wyspa Skarbów
Przygody Tomka Sawyera
Tajemniczy ogród
Robinson Kruzoe
20 000 mil podmorskiej żeglugi
 
   
   
 

O książce

Jeździec bez głowy

Sensacyjna opowieść z elementami grozy dotyczy tragedii rodziny bogatego plantatora z Teksasu. Córka jego zakochała się w łowcy mustangów, gardząc uczuciem dalekiego bogatego kuzyna, który od dawna zabiegał o jej rękę. Ten, oślepiony namiętnością, z zazdrości pragnie zabić rywala. na skutek zbiegu okoliczności, zamiany strojów, popełnia fatalną pomyłkę i w okrutny sposób zabija brata ukochanej, odcinając mu głowę. Spostrzegłszy pomyłkę, organizuje fałszywych świadków, usiłując zrzucić winę za zabójstwo na łowcę mustangów, w końcu sprawiedliwości staje się zadość, prawdziwy sprawca ponosi zasłużoną karę, a zakochani żyją razem długo i szczęśliwie.

za: Nowy słownik literatury dla dzieci i młodzieży, Wiedza Powszechna 1979

"Szklarscy" kontra "majowi"

Piotr Brysacz, dziennikarz Kuriera Porannego

Gdy miałem 10-11 lat, moi rówieśnicy dzielili się na "szklarskich" i "majowych". Ci pierwsi z zapartym tchem śledzili przygody Tomka Wilmowskiego w krainie kangurów, u źródeł Amazonki albo wśród łowców głów, opisywane przez Alfreda Szklarskiego. Ci drudzy woleli "Winnetou" i inne historie z Dzikiego Zachodu opisywane przez Karola Maya. JA oczywiście należałem do "majowych", tyle że...problem zaczął się wtedy, gdy wszystkie książki Karola Maya przeczytałem. Trzeba było szukać nowych autorów opisujących ukochany w dzieciństwie Dziki Zachód. W taki sposób trafiłem na "Jeźdźca bez głowy" Thomasa M. Reida, czego do dzisiaj nie żałuje.

Co mnie wtedy zafascynowało w tej powieści? Pewnie to, co wszystkie dzieciaki w wieku 10-11 lat. Awanturnicza przygoda, pościgi po rozległych preriach, dzikie kojoty, strzelanina, spanie pod gołym niebem, tropienie złoczyńców... Ale w powieści Thomasa M. Reida jest coś jeszcze. To znakomita przypowieść o winie i karze, o pomyłce, która zaważyc może na całym przyszłym życiu, a także o niedoskonałości człowieka, która wynika z tego, że jest on po prostu tylko człowiekiem, stworzonym tylko na obraz i podobieństwo Boga... Ale to wiem dopiero teraz, gdy wróciłem- nie ukrywam, że z przyjemnością - do tej lektury po kilkunastu dobrych latach...

Aha, jeszcze jedno...Być może jestem mugolem, ale w takim razie dla wszystkich fanów Harry'ego Pottera, którzy uważają, że tylko Harry zna świat magii i że zaczął się on wraz z założeniem Hogwartu - mam zagadkę: jak to możliwe żeby jeździec żył bez głowy? Miłej lektury!


CO CZYTELNICY PISZĄ O KSIĄŻCE

"Jeździec bez głowy" Mayne Reid

Tę książkę przeczytałam przypadkowo podczas wakacji 1995 roku , ale spodobała mi się z uwagi na jednego z bohaterów - Zebulona Stumpa , który wprowadzał tyle ożywienia do książki . Zeb Stump podobał mi się z uwagi na niezwykłe poczucie humoru i fachowość w tropieniu . Jego niezwykłe poczucie humoru przejawiało się na przykład we fragmencie , kiedy Zeb wpuścił do łóżka służącemu Maurycego Geralda - Felimowi niejadowitego węża zwanego "kurczakiem" . Oto on : "Już po kilku krokach zrównał się z nim i zarzucił nań wszystkie dziesięć wyprostowanych palców . Po chwili długie lśniące ciało węża uniesione zostało z ziemi i wiło się rozpaczliwie w rękach człowieka .

- Teraz , mości Felimie - zawołał starzec zdawając się przemawiać do węża - jeżeli nie zadam twojej irlandzkiej duszy takiego strachu , żebyś nie mógł usnąć do rana , to jestem kpem nie umiejącym odróżnić dropia od indyka ! Pięknego ci niosę towarzysza sennych marzeń !

To mówiąc skierował się w stronę domku i chyłkiem skradając się w jego cieniu , zwolnił z uchwytu węża , który znalazł się już we wnętrzu obwodu cabriesto chytrze zarzuconego przez Felima dokoła jego miejsca spoczynku .

Następnie Zeb powrócił na swoje trawiaste legowisko i owijając ramiona raz jeszcze starym kocem mruknął :

- Gadzina nie wymknie się z powrotem przez linę ; to więcej niż pewne ; pewne też , że przepatrzy pilnie każdy jard gruntu szukając miejsca , którędy można by się wymknąć . Jeżeli za jakieś pół godziny nie przespaceruje się po tym irlandzkim żółtodziobie , to Zeb Stump sam będzie żółtodziobem . A to co ? Coś mi się zdaje , że już po nim łazi !" ( Mayne Reid . Jeździec bez głowy . Warszawa , Iskry , 1957 . Str. 70 - 71 ) Zeb Stump był w tym przypadku dwukrotnie obudzony przez Felima . Nigdy nie robił żartów bez powodu , nigdy też jego żarty nie były bardzo złośliwie ani niebezpieczne . Był bardzo pomocny w bardzo wielu przypadkach . Jego największą zasługą było schwytanie jeźdca bez głowy i mordercy Henryka Poindextera ( biedny Henryk był właśnie jeźdźcem bez głowy ) , którym okazał się kuzyn Henryka, Kasjusz Calhoun . Tylko dzięki postaci Zebulona Stumpa przebrnęłam przez tę 716-stronicową książkę, gdyż ciągle oczekiwałam jego ponownego pojawienia się w książce . Uczącym się w trzeciej klasie liczb rzymskich polecam ją ze względu na jej 100 rozdziałów ponumerowanych od I do C .

Źródło: www. http://www.geocities.com/tadfrompoland/head.html

Przekład książki został opracowany przez zespół redakcyjny Wydawnictwa Zielona Sowa na podstawie anonimowego tłumaczenia z XIX w.

<< powrót
Możesz jeszcze uzupełnić swoją kolekcję "Biblioteki Wielkiej Przygody" !
Zadzwoń pod bezpłatny numer: 0 800 800 129

Biblioteka NTO przyciąga uczniów. Zdobi półki już w 20 szkołach na Opolszczyźnie ...

Rośnie nasza biblioteka. Już od poniedziałku w punktach sprzedaży zaczną się pojawiać kolejne tomy ...

Każdy z nas może pomóc w odbudowie kultury czytelniczej, fundując przynajmniej jedną książkę dla bibliotek....

Szał na "Poranny" z książką
Zainteresowanie białostoczan Biblioteką "Kuriera Porannego" przeszło najśmielsze oczekiwania.

Przebojowa kolekcja "NTO"
50 tysięcy egzemplarzy "Nowej Trybuny Opolskiej" z książką Juliusza Verne'a rozeszło się w sobotę jak świeże bułeczki.

Kurier Poranny rozpoczął akcję Biblioteka Kuriera Porannego!
25 tytułów światowej klasyki dziecięcej i młodzieżowej, będzie można nabyć w każdym punkcie, gdzie sprzedawany jest "Kurier Poranny"

Nowa Trybuna Opolska
Nasi czytelnicy będą mieli okazję skompletować piękną oraz wyjątkową serię książek z kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej.


 
 
© 2004 Mediasat Poland

Linki  |   Kontakt  |   Pomoc