O autorze
Frank Lyman Baum (1856-1919), pisarz amerykański. Z powodu słabego zdrowia we wczesnym dziecińśtwie nie uczęszczał do szkół, kształcąc się pod opieką nauczycieli domowych. Później spędził dwa lata w Akademii Wojskowej w Syracuse, jednak jej nie ukończył. Zanim poświęcił się karierze literackiej, pracował jako komiwojażer, reporter, aktor, wydawca czasopism.
Pisać zaczął w celach zarobkowych, sukces odnosząc książką dla dzieci Czarnoksiężnik z Krainy Oz (1899); jej sceniczna adaptacja w formie musicalu z 1902 roku przyniosła pisarzowi ogromną popularność. Później opublikował jeszcze 13 książek z tej serii, wśród nich m.in.: W Krainie czarnoksiężnika Oza (1904), Dorota u króla gnomów (1907), Dorota i Oz znowu razem (1908), Czary w Krainie Oz (1919).
za: Słownik lektur dla gimnazjum, Wydawnictwo Zielona Sowa, 2003
Podążając za wyobraźnią
Istnieje szansa, że każdy widział film z 1939 roku "Czarnoksięznik z Krainy Oz" w jakimś momencie swojego życia, ale istnieje jeszcze większe prawdopodobieństwo, że nie utożsamia go z nazwiskiem L. Franka Bauma, autora ksiązki, na podstawie której został nakręcony film. Tak naprawdę niewiele osób o nim słyszało, chyba że ktoś przeczytał książkę lub urodził się w czasie, kiedy sam autor był jeszcze popularny.
Chociaż książka i film różnią się od siebie w wielu aspektach, samo przesłanie jest podobne i bohaterowie Ci sami. Jedyną znaczącą różnicą, którą zarówno dziecko, jak i dorosły może być zaskoczony, jest fakt, że wędrówka Dorotki do Krainy Oz jest w filmie tylko marzeniem, czystą wyobraźnią, jednym słowem nie jest prawdziwa. W książce jednak można przyjąć Karinę Oz za istniejącą, jeśli tylko wyobraźnia dziecka jest na tyle silna by móc uciec od zwykłego życia. Baum wierzył w siłę wyobraźni dziecięcej. Kraina Oz może istniec jeśli tylko w nią uwierzymy.
|