Czytanie ma przyszłość  
  Biblioteka Wielkiej Przygody  
 
O czytaniu
Moda na czytanie
Czy Polacy coś czytają
Czytanie dzieciom się opłaca
Czytam, więc jestem
Dzieci powinny czytać
Czytanie klasyki
Cała Polska czyta dzieciom
Jak zdrowo czytać
Dzieci nie słyszą!!!
Biblioteka Kuriera Porannego
W 80 dni dookoła świata
19.11.2004
Baśnie i legendy polskie
26.11.2004
Old Shatterhand
3.12.2004
Baśnie z tysiąca i jednej nocy
10.12.2004
Bajki Perrault
17.12.2004
Opowieść wigilijna
24.12.2004
Don Kichot
31.12.2004
Serce
7.01.2005
Biblioteka Nowej Trybuny Opolskiej
W 80 dni dookoła świata
15.11.2004
Baśnie i legendy polskie
22.11.2004
Old Shatterhand
29.11.2004
Baśnie z tysiąca i jednej nocy
6.12.2004
Bajki Perrault
13.12.2004
Opowieść wigilijna
20.12.2004
Don Kichot
27.12.2004
Serce
3.01.2005
Już ukazały się
Baśnie
Pierścień i róża
Król Maciuś Pierwszy
Pinokio
Ivanhoe
Pięcioro dzieci i 'coś'
Ostatni Mohikanin
Pollyanna
W pustyni i w puszczy
Czarnoksiężnik z krainy Oz
Lord Jim
Jeździec bez głowy
Trzej muszkieterowie
Zew krwi
Ania z Zielonego Wzgórza
Winnetou
Baśnie nad baśniami
Wesołe przygody Robin Hooda
Przygody Sherlocka Holmesa
Wyspa Skarbów
Przygody Tomka Sawyera
Tajemniczy ogród
Robinson Kruzoe
20 000 mil podmorskiej żeglugi
 
   
   
 

O książce

"W pustyni i puszczy"

Powieść powstała u schyłku życia Henryka Sienkiewicza. Autor od wielu lata nosił się z zamiarem stworzenia powieści dla młodego czytelnika. Sam był miłośnikiem angielskiej literatury przygodowej, która stała się jedną z inspiracji powieści. Pisarz szczególnie cenił Księgę dżungli Rudyarda Kiplinga, w której ukazana została przyjaźń człowieka ze zwierzętami, co również wpłynęło na ukształtowanie pewnych wątków obecnych w powieści.

Akcja utworu rozgrywa się w egzotycznej scenerii afrykańskiej i zawiera elementy powieści historycznej - możemy bowiem dosyć dokładnie określić czas wydarzeń. Mają one miejsce w 1885, kiedy to wojska przywódcy derwiszów Mahdiego opanowały Sudan, wypierając Anglików. Mimo pewnej idealizacji bohaterów Henryk Sienkiewicz dba jednak o realizm szczegółów historycznych i geograficznych, a także psychologiczne umotywowanie działań postaci.

Nel Rawlinson i Saba - kadr z filmuGłównymi bohaterami powieści są czternastoletni Staś Tarkowski i ośmioletnia Nel Rawlinson, dzieci inżynierów, którzy budowali Kanał Sueski. Dwójka młodych przyjaciół zostaje uprowadzona a wyczerpująca droga do siedziby proroka wydaje się zaledwie wstępem do tego, co będzie działo się później. Wspólne przeżywane niedole i niebezpieczeństwa sprawiają, że między dziećmi rodzi się szczera przyjaźń. Staś z nieco zarozumiałego, choć bardzo mądrego chłopca, jakim był na początku, staje się odpowiedzialnym i rozsądnym mężczyzną troszczącym się o swą młodszą towarzyszkę. Dzielny i odważny potrafi sobie poradzić nawet w najbardziej niebezpiecznej sytuacji. Wykazuje się sprawnością fizyczną, hartem ducha i odpornością psychiczną. Stając oko w oko ze śmiercią, młody Tarkowski nie poddaje się, ale jak rycerz walczy dzielnie, by uratować życie Nel.

W pustyni i w puszczy to także powieść o przyjaźni dzieci i zwierząt. Dzięki Kingowi - oswojonemu słoniowi oraz wiernemu psu Sabie udaje się wędrowcom przeżyć trudy podróży i ocalić życie.

Walory artystyczne i humanistyczny wydźwięk powieści Henryka Sienkiewicza sprawiły, że stała się ona jedną z jego najbardziej poczytnych książek dla młodzieży.

za: Encyklopedia szkolna. Język polski - gimnazjum, Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków 2003

O przygodach dwojga dzieci w Środkowej Afryce

Anna Głogowska

Fragment listu H. Sienkiewicza do redakcji "Kuriera Warszawskiego":

"Postanowiłem sobie koniecznie już przed laty napisać coś kiedyś dla dzieci i obecnie przyszła właśnie na to pora. Treścią mojego opowiadania są przygody dwojga dzieci: Polaka i Angielki, naprzód w niewoli u mahdystów, a następnie, w czasie ucieczki, wśród pustyń i puszcz afrykańskich. Oczywiście nie zbraknie w takich warunkach silnych sensacyji i dramatycznych zdarzeń. Ponieważ jedyny wśród literatów polskich widziałem te kraje, znam ich naturę i ludzi, przeto przypuszczam, że potrafię wywiązać się z zadania."

Fragment listu H.Sienkiewicza do Wandzi Ulanowskiej z 1909r.

"Ponieważ każdy powieściopisarz powinien, podług mego zdania, choć raz w życiu coś dla dzieci napisać, więc postanowiłem zacząć i skończyć do przyszłego Nowego Roku (to jest do 1911) powieść pod tytułem . Będzie tam występował chłopiec Polak, dziewczynka Angielka, a prócz tego Beduini, Arabowie, Murzyni-ludożercy, nie licząc słoni, krokodylów, lwów, hipopotamów etc. Chcę to tak napisać, by książkę mogły czytać z ciekawością nie tylko dzieci, ale i panienki trzynastoletnie, a nawet i dorośli."

Napisać coś co nie znudzi ani dzieci ani dorosłych to zadanie trudne nawet dla tak dojrzałego pisarza, jakim był Henryk Sienkiewicz w czasie gdy tworzył powieść "W pustyni i w puszczy". Udało się to jednak, bo po bez mała stu latach od jej napisania, nadal jest jedną z najchętniej czytanych przez dzieci powieścią. Doceniona również przez dorosłych, choćby poprzez dwie bardzo popularne ekranizacje. Dla młodszych czytelników szczególnie atrakcyjna jest warstwa przygodowa. Ze świata baśni przenoszą się w odległą, egzotyczną kulturę afrykańską i arabską by przeżywać wraz z bohaterami ich sensacyjne i często dramatyczne przygody, których szczęśliwe zakończenie nie zależy od magii i czarów lecz od postawy bohaterów- wyrzeczenia, poświęcenia i odwagi; od podejmowania trudnych decyzji. Starszych czytelników przyciąga perspektywa historyczna; prawdziwe tło dla przygód fikcyjnych bohaterów to powstanie Mahdiego w Sudanie w roku 1885. Problemy narodowościowe, społeczne i religijne do dziś nie straciły na swej aktualności.

Powieść wolna od nadmiernego dydaktyzmu, poprzez naturalne zachowanie bohaterów kształtuje postawę odpowiedzialności za innych, słabszych o czym warto przypominać czytelnikom w każdym wieku.

<< powrót
Możesz jeszcze uzupełnić swoją kolekcję "Biblioteki Wielkiej Przygody" !
Zadzwoń pod bezpłatny numer: 0 800 800 129

Biblioteka NTO przyciąga uczniów. Zdobi półki już w 20 szkołach na Opolszczyźnie ...

Rośnie nasza biblioteka. Już od poniedziałku w punktach sprzedaży zaczną się pojawiać kolejne tomy ...

Każdy z nas może pomóc w odbudowie kultury czytelniczej, fundując przynajmniej jedną książkę dla bibliotek....

Szał na "Poranny" z książką
Zainteresowanie białostoczan Biblioteką "Kuriera Porannego" przeszło najśmielsze oczekiwania.

Przebojowa kolekcja "NTO"
50 tysięcy egzemplarzy "Nowej Trybuny Opolskiej" z książką Juliusza Verne'a rozeszło się w sobotę jak świeże bułeczki.

Kurier Poranny rozpoczął akcję Biblioteka Kuriera Porannego!
25 tytułów światowej klasyki dziecięcej i młodzieżowej, będzie można nabyć w każdym punkcie, gdzie sprzedawany jest "Kurier Poranny"

Nowa Trybuna Opolska
Nasi czytelnicy będą mieli okazję skompletować piękną oraz wyjątkową serię książek z kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej.


 
 
© 2004 Mediasat Poland

Linki  |   Kontakt  |   Pomoc