|
Ciekawostki
- "Baśnie", które ukazywały się w oddzielnych zeszytach przez wiele lat (od 1835 do 1872 roku) zostały przetłumaczone na prawie wszystkie języki świata. Pod względem liczby przekładów i nakładów ustępują chyba tylko "Biblii". Podobnie jak bracia Grimm, Andersen wykorzystywał w swych opowieściach motywy ludowe oraz tematy ze starych sag i podań narodowych.
- Na podstawie "Baśni" nakręcono wiele filmów. Niektóre postacie z bajek Andersena są też bohaterami komiksów.
- "Baśnie" Andersena na język polski tłumaczyli m. in. Stefania Beylin, Jarosław Iwaszkiewicz, Franciszek Mirandola i Władysław Syrokomla.
- Polacy mogli czytać pierwsze baśnie Andersena już w 1852 roku. Baśnie były tłumaczone z języka francuskiego na polski, bo zapewne nie było Polaków, którzy mogliby podjąć się bezpośredniego tłumaczenia z języka duńskiego
- W Polsce "Baśnie" wydawane były wielokrotnie; pierwsze polskie wydanie zbiorowe to "Powiastki moralno-fantastyczne..." (1859), najpełniejsze: "Zbiorowe wydanie baśni Andersena" (t. 1-6 1931)
- Dziś, aż trudno uwierzyć, że kopenhaska prasa pisała kiedyś o Andersenie jako "sławnym za granicą orangutanie". Ale po latach Hosi (tak nazywają go Duńczycy) doczekał się upragnionego uznania także w rodzinnym kraju: jego pierś zdobiły ordery, bywał gościem na królewskim i książęcych dworach. Najcenniejszy jednak był dla niego tytuł honorowego obywatela Odense, który otrzymał w 1867 roku.
- Parterowa chatka Andersenów stała się u schyłku minionego stulecia nie tylko muzeum, ale i najświętszym miejscem Danii. Dziś zamożne miasto Odense jest wręcz całe miejscem pamięci Hansa Christiana Andersena. Nawet na ulicach nie brak drobnych elementów nawiązujących do słynnych baśni. Na przykład znane z Krzesiwa drewniane psy strzegą tam miejscowych knajpek.
- Liczne przejawy kultu tego pisarza znaleźć można także w Kopenhadze, w której mieszkał niemal dziesięć lat pod koniec życia. Rodacy wystawili mu w stolicy pomniki. Najbardziej znany znajduje się przed ratuszem, ale są jeszcze dwa inne. Autorem jednego z nich jest polski rzeźbiarz Adolf Ryszka.
- W 2005 będziemy obchodzić dwustulecie urodzin pisarza. Obchody tej uroczystości przewidziane są od 2 kwietnia do 6 grudnia 2005.
-
Nagrodą Hansa Christiana Andersena co roku honoruje się autorów i ilustratorów, którzy znacznie przyczynili się do rozwoju literatury dziecięcej. Nagroda ta często zwana "Małym Noblem" jest najwyższym wyróżnieniem w dziedzinie książek dla dzieci. Patronką nagrody jest Królowa Danii Małgorzata II. Wśród laureatów znajduje m.in. się polski ilustrator Zbigniew Rychlicki, któremu przyznano nagrodę w 1982 .
|
<< powrót |
|
|
Możesz jeszcze uzupełnić swoją kolekcję "Biblioteki Wielkiej Przygody" !
Zadzwoń pod bezpłatny numer: 0 800 800 129
Biblioteka NTO przyciąga uczniów. Zdobi półki już w 20 szkołach na Opolszczyźnie ...
Rośnie nasza biblioteka. Już od poniedziałku w punktach sprzedaży zaczną się pojawiać kolejne tomy ...
Każdy z nas może pomóc w odbudowie kultury czytelniczej, fundując przynajmniej jedną książkę dla bibliotek....
Szał na "Poranny" z książką Zainteresowanie białostoczan Biblioteką "Kuriera Porannego" przeszło najśmielsze oczekiwania.
Przebojowa kolekcja "NTO" 50 tysięcy egzemplarzy "Nowej Trybuny Opolskiej" z książką Juliusza Verne'a rozeszło się w sobotę jak świeże bułeczki.
Kurier Poranny rozpoczął akcję Biblioteka Kuriera Porannego! 25 tytułów światowej klasyki dziecięcej i młodzieżowej, będzie można nabyć w każdym punkcie, gdzie sprzedawany jest "Kurier Poranny"
Nowa Trybuna Opolska Nasi czytelnicy będą mieli okazję skompletować piękną oraz wyjątkową serię książek z kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej.
| |