Czytanie ma przyszłość  
  Biblioteka Wielkiej Przygody  
 
O czytaniu
Moda na czytanie
Czy Polacy coś czytają
Czytanie dzieciom się opłaca
Czytam, więc jestem
Dzieci powinny czytać
Czytanie klasyki
Cała Polska czyta dzieciom
Jak zdrowo czytać
Dzieci nie słyszą!!!
Biblioteka Kuriera Porannego
W 80 dni dookoła świata
19.11.2004
Baśnie i legendy polskie
26.11.2004
Old Shatterhand
3.12.2004
Baśnie z tysiąca i jednej nocy
10.12.2004
Bajki Perrault
17.12.2004
Opowieść wigilijna
24.12.2004
Don Kichot
31.12.2004
Serce
7.01.2005
Biblioteka Nowej Trybuny Opolskiej
W 80 dni dookoła świata
15.11.2004
Baśnie i legendy polskie
22.11.2004
Old Shatterhand
29.11.2004
Baśnie z tysiąca i jednej nocy
6.12.2004
Bajki Perrault
13.12.2004
Opowieść wigilijna
20.12.2004
Don Kichot
27.12.2004
Serce
3.01.2005
Już ukazały się
Baśnie
Pierścień i róża
Król Maciuś Pierwszy
Pinokio
Ivanhoe
Pięcioro dzieci i 'coś'
Ostatni Mohikanin
Pollyanna
W pustyni i w puszczy
Czarnoksiężnik z krainy Oz
Lord Jim
Jeździec bez głowy
Trzej muszkieterowie
Zew krwi
Ania z Zielonego Wzgórza
Winnetou
Baśnie nad baśniami
Wesołe przygody Robin Hooda
Przygody Sherlocka Holmesa
Wyspa Skarbów
Przygody Tomka Sawyera
Tajemniczy ogród
Robinson Kruzoe
20 000 mil podmorskiej żeglugi
 
   
   
 

Ciekawostki

W kinach można obejrzeć najnowszą adaptację książki J. Verne. Poniżej zamieszczamy recenzje filmu:

W 80 dni dookoła świata
Janusz Wróblewski

Słynną powieść Verne'a "W 80 dni dookoła świata" ekranizowano wielokrotnie. Starsi widzowie pamiętają zapewne głośną wersję M. Andersona z 1956 r. ze znakomitą kreacją Dawida Nivena, który fantastycznie oddał charakter Fileasa Fogga - spokojnego, flegmatycznego dżentelmena, zakładającego się o 20 tys. funtów, że uda mu się objechać świat szybciej, niż wyobrażają to sobie jego koledzy. W filmie Franka Coraciego rolę ambitnego Anglika, ceniącego sobie nade wszystko punktualność i dokładność, gra telewizyjny komik Steve Coogan. Wywiązuje się z zadania równie ciekawie, w czym niemałą zasługę mają scenarzyści, którzy zmienili gruntownie nie tylko osobowość głównego bohatera, ale i liczbę jego szalonych przygód. W nowej wersji pan Fogg jest naukowcem-marzycielem, który cały czas poświęca obmyślaniu rozmaitych wynalazków (jego szczytowe osiągnięcie to latająca machina z desek). Zwariowana podróż, w jaką bohater wyrusza wraz z wiernym służącym obeznanym w technikach wschodnich walk (Jackie Chan), wyrywa go z szarzyzny codzienności, uczy przyjaźni i miłości. Nie ulega wątpliwości, że film Coraciego to kino familijne w starym, dobrym stylu, jakie rzadko ostatnio gości na naszych ekranach. Dodatkowym atutem komedii są popisy gwiazdorów, m.in. Arnolda Schwarzeneggera i Johna Cleese, którzy zgodzili się wystąpić w barwnych epizodach. Polska wersja językowa "W 80 dni dookoła świata" też zasługuje na pochwały, a praca Bartka Opani i Jarosława Boberka to majstersztyk dubbingu.

Za tygodnikiem "Polityka" 1.10.2004

W 80 dni dookoła świata
Kacper Jeżewski

Jules Verne napisał swoją powieść o podróży dookoła świata w roku 1873, do tej pory przenoszono ją na ekran kilkanaście razy - po raz pierwszy w 1956 roku (r. Michael Anderson), realizując, zdaniem wielu, od razu wersję doskonałą. Wprawdzie od czasu premiery literackiej i tamtej premiery filmowej czas potrzebny na okrążenie kuli ziemskiej wyraźnie się skrócił (bodaj do niepełnej godziny, jeśli korzystać z rakiety kosmicznej), powieść Verne'a ciągle jednak pobudza wyobraźnię. Nic dziwnego, skoro "W 80 dni dookoła świata" to powieść nie tyle fantastyczna, ile podróżniczo-awanturnicza, naszpikowana przygodami i okraszona specyficznym humorem. Materiał na scenariusz wręcz wymarzony, o ile oczywiście dysponuje się odpowiednim środkami na jego realizację.

W przypadku filmu Franka Coraciego zalecana jest pewna ostrożność. Podpowiada ją choćby nazwisko Jackie Chana, otwierające napisy czołowe. Czyżby rolę Phileasa Fogga powierzono chińskiemu gwiazdorowi? Na szczęście, inwencja hollywoodzkich producentów nie poszła aż tak daleko: Chan gra Passepartout, kamerdynera Fogga. A ponieważ wśród innych aktorów z napisów czołowych nie ma postaci o podobnej randze, należy oczekiwać znaczącego przesunięcia akcentów - właśnie w stronę Passepartout. I rzeczywiście, kamerdyner i jego sprawność w kung-fu są w tej historii najważniejsze. On oraz pokazujące się na chwilę zaproszone gwiazdy - Kathy Bates, Arnold Schwarzenegger (to prawdopodobnie jego ostatnia rola filmowa), John Cleese i inni. Cała reszta to cocktail złożony z ingrediencji wysnutych z powieści Verne'a i pomysłów własnych trójki scenarzystów: Fogg jest londyńczykiem, ale nie tyle ekscentrycznym dżentelmenem, ile ekscentrycznym wynalazcą, domniemane w powieści włamanie do Banku Anglii w filmie ma miejsce, towarzyszką podróży Fogga i jego przyszłą żoną zostaje nie hinduska księżniczka, ale francuska malarka, do arsenału środków transportu dołącza samolot braci Wright - aby stało się to możliwe, akcję utworu przesuwa się w czasie o jakieś 30 lat. Sama podróż dookoła świata schodzi na plan dalszy, ważne natomiast stają się zmagania Passepartout z gangiem Czarnych Skorpionów, próbującym wykraść mu cenną figurkę Buddy. A gdy ta kwestia zostanie rozwiązana, do głosu dochodzi inny dodany wątek - konflikt między Foggiem i prezesem Królewskiej Akademii Nauk.

Pozostaje postawić pytanie, skoro literacki pierwowzór wydaje się na tyle anachroniczny, że potrzebne są aż tak głębokie zmiany w fabule, to po co po niego sięgać? Otóż dlatego, że mimo całej swej anachroniczności Jules Verne ma w sobie coś, co kazało i każe wznawiać jego powieść w Polsce ponad 30 razy. Szkoda więc, że styl, dystynkcję i specyficzne poczucie humoru pierwowzoru zastąpiły efekty specjalne i błazenada. Na wznowienie - a razej sequel - film Franka Coraciego nie ma co liczyć.

KINO, październik 2004-11-08

Zobacz interaktywny plan podróży bohaterów książki (strony w języku angielskim).

<< powrót
Możesz jeszcze uzupełnić swoją kolekcję "Biblioteki Wielkiej Przygody" !
Zadzwoń pod bezpłatny numer: 0 800 800 129

Biblioteka NTO przyciąga uczniów. Zdobi półki już w 20 szkołach na Opolszczyźnie ...

Rośnie nasza biblioteka. Już od poniedziałku w punktach sprzedaży zaczną się pojawiać kolejne tomy ...

Każdy z nas może pomóc w odbudowie kultury czytelniczej, fundując przynajmniej jedną książkę dla bibliotek....

Szał na "Poranny" z książką
Zainteresowanie białostoczan Biblioteką "Kuriera Porannego" przeszło najśmielsze oczekiwania.

Przebojowa kolekcja "NTO"
50 tysięcy egzemplarzy "Nowej Trybuny Opolskiej" z książką Juliusza Verne'a rozeszło się w sobotę jak świeże bułeczki.

Kurier Poranny rozpoczął akcję Biblioteka Kuriera Porannego!
25 tytułów światowej klasyki dziecięcej i młodzieżowej, będzie można nabyć w każdym punkcie, gdzie sprzedawany jest "Kurier Poranny"

Nowa Trybuna Opolska
Nasi czytelnicy będą mieli okazję skompletować piękną oraz wyjątkową serię książek z kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej.


 
 
© 2004 Mediasat Poland

Linki  |   Kontakt  |   Pomoc